Ego 19

Ego 19 jest, podobnie jak Power 19, zestawem pytań, których zadaniem jest pomóc twórcy w doszlifowaniu swojego dzieła. W przeciwieństwie jednak do Power 19, Ego 19 koncentruje się na aspektach bardziej tradycyjnych gier fabularnych.

1) Oto nazwa gry, i droga jaką do niej doszedłem.

Tytuł "Oneiros: Karty Wyobraźni "jest połączeniem nazwy świata i mechaniki. Oneiros to greccy bogowie snów, czyli nawiązanie do miejsca akcji, a podtytuł Karty Wyobraźni jest odniesieniem do karciano-narracyjnej mechaniki.

Na początku projekt nazywał się W szponach Oneiros, co było parafrazą powiedzenia "W szponach Morfeusza", lecz brzmiało to trochę zbyt mrocznie.

2) Tak wyglądałby zachęcający blurb z czwartej strony okładki. Wyobraź sobie ten tekst przeczytany głosem narratora z filmowych trailerów.

ONEIROS: Karty Wyobraźni jest to autorska gra fabularna, która rozgrywa się we śnie. Postacie graczy posiadają tam o wiele większe możliwości, niż w najbardziej magicznych ze światów fantasy.

W grze użyto oryginalnej mechaniki narracyjno-karcianej. Powodzenie większości akcji można w prosty sposób rozstrzygnąć zależnie od tego, jakie będą ich konsekwencje. Resztę testuje się w prostym teście przeciwstawnym, który modyfikują słowa klucze.

Oneiros można traktować, jako autonomiczną grę, lub wykorzystać oryginalną mechanikę, aby gotowe postacie z innych gier, mogły przeżyć niezwykłe przygody we śnie.

3) Krótki przykład jak może wyglądać gra w praniu.

MG: Pojawiliście się w małej jaskini. Lekka zielona poświata bije od porastającego ściany mchu, dając tylko tyle światła, aby można było się zorientować, gdzie jesteście. Po chwili zauważacie, że jaskinię zalewa woda. Jeżeli nic nie zrobicie, to za parę minut zaleje całe pomieszczenie.

Karol: Tworzę zapaloną pochodnię, dającą dużo światła, którą oświetlam dokładnie całą jaskinię. Szukam źródła wody, oraz jakiegoś wyjścia.

MG: Szukając źródła wody znajdujesz otwór w podłodze, mający jakieś dwa metry średnicy. To z niego wylewa się woda, która sięga wam już do kostek. W ścianach i suficie nie znajdujesz żadnego otworu, przez który moglibyście się stąd wydostać.

Magda: Zmieniam się w zielonowłosą syrenę i wskakuję do otworu. Sprawdzam czy można się tamtędy wydostać z tej jaskini.

MG: Wskakujesz do lodowatej wody, w międzyczasie twoje ciało zmienia się. Płuca zmieniają się w skrzela, nogi zrastają i pokrywają się łuskami tworząc ogon, a włosy przybierają kolor zieleni. Gdy znajdujesz się w tunelu zauważasz, że na ścianach znajduje się taki sam mech co na ścianach jaskini. Płynąc dłuższy czas tunelem trafiasz na rozgałęzienie, z którego jedna z odnóg prowadzi w górę. Zajmuje to parę minut, reszta z was musi poradzić sobie z sięgającą już do kolan wodą.

Arek: Podniesienie się poziomu wody jest z pewnością związane z przypływem. Wymuszam przesunięcie się księżyca, co spowoduje nastanie odpływu i z powrotem obniży poziom wody.

MG: Być może twoje przypuszczenia były błędne, lub też nie masz dosyć siły woli, aby zmienić ten stan rzeczy, gdyż woda dalej podnosi swój poziom, sięga wam już do pasa. Zauważasz, że w wodzie pływają jakieś owady, które zaczynają cię oblepiać.

4) Oto moja docelowa publika.

Głównie gracze zaznajomieni z grami RPG, którzy chcą zagrać w coś nowego. Specyfika rozgrywki i mechanika pobudza wyobraźnię, oraz promuje kooperację.

5) Inne gry, media, itp. z których bezczelnie kradnę (lub którymi się inspiruję).

Głównie komiks Sandman, oraz film Cela. Jednak całość gry bardzo przypomina film Incepcja.

Sam koncept gry rozwiną się w trakcie tworzenia mechaniki starć w umysłach Naznaczonych. Niestety tamta mechanika nie była zbyt dobra, ale udało mi się napisać inną grę, Szaman, z której mechaniki skorzystałem w opracowywaniu tej gry.

6) Oto pojedyncze zdanie opisujące 1-2 rzeczy, które znajdą się w mojej grze, a które nie zostały wykorzystane w żadnej innej (przynajmniej wedle mojej skromnej wiedzy).

Mechanika karciana dająca w ręce graczy możliwość dowolnego kreowania otoczenia, oraz mechanizm sprzężenia zwrotnego, który zależnie od wymuszonych zmian wpływa na klimat świata, oraz szanse powodzenia testów.

7) Tutaj, w więcej niż trzech zdaniach opisuję, o czym ogólnie jest moja gra.

Gra jest o postaciach, które potrafią wchodzić w sny innych ludzi i je eksplorować. Mogą użyć tej mocy do realizacji swoich celów, lecz także do wykonywania zleconych im przez inne osoby zadań (czyli standardowe przygody w niestandardowym świecie).

Postacie wpływając na sen zmieniają go wedle swoich potrzeb, lecz muszą ciągle lawirować miedzy różnymi kolorami snu, bo w przeciwnym razie obudzą śniącego i nie osiągną swoich celów.

8) Jeden-dwa wycinki opisujące mój setting.

Gra sama w sobie nie ma settingu, jest czymś w stylu podstawki do D&D, gdzie opisana jest mechanika, jednak wpasowuje się ona w określone światy, w tym przypadku sny.

Sny są jednak bardzo specyficznym światem, bardzo plastycznym, gdzie nie obowiązuje fizyka. Sprawia to, że nie można dwa razy przeczytać tej samej książki, zobaczyć prawdziwego odbicia w lustrze, a postać gracza może zmieniać się

9) Opisy jednej lub dwóch typowych postaci występującej w mojej grze.

Postacie graczy mogą być kimkolwiek, lecz muszą wpasować się w jedna z czterech dostępnych ról (podobnie jak w Incepcji).

Jedną z Ról jest Kreator, czyli osoba mogąca dowolnie przeobrażać zastany świat, oraz dodawać nowe elementy. Stworzenie samochodu, zmiana domu w lepiankę lub przemalowanie całej góry na zielono, to wszystko i wiele więcej rzeczy może gracz, który wybierze rolę Kreatora.

10) Szybki rzut okiem na proces tworzenia postaci.

Jest to prosty wybór paru elementów: imienia oneironauty, wyglądu awatara, roli, przewagi, wady i jednorazowego autu. Z wyjątkiem atutu i roli, które trzeba wybrać z paru dostępnych, reszta jest całkowicie dowolna.

11) W taki sposób postacie mogą się zmieniać w trakcie gry.

Postacie same w sobie nie zmieniają się z szczurołapa w cyborga, lub odwrotnie (choć w snach mogą wcielać się w ciekawsze rzeczy).
Mechanicznie otrzymują pewną pulę kart, które zużywają w trakcie rozgrywki. Będąc bardziej doświadczeni, mają tych kart więcej.

12) A tak będzie wyglądać część mojej mechaniki.

Podstawą mechaniki jest prosty test przeciwstawny karty wybranej przez gracza, kontra losowo wybranej karty przez MG. Czy się uda, czy też nie, określa starszeństwo kart.

13) Odnośniki do kilku obrazków, podobnych do ilustracji, jakie znajdą w podręczniku.

http://img.photobucket.com/albums/v239/dorika/freebies/sandmancard.jpg
http://img.photobucket.com/albums/v239/dorika/freebies/dream1.jpg

14) Oto jak chcę by wyglądały interakcję pomiędzy uczestnikami w grze (mg, gracze, itp.), plus przykład sposobu w jaki gra (zasady, setting, tematyka, klimat, itp.) wspomaga taką interakcję.

Gracze muszą siebie wspierać, głównie poprzez branie na siebie równej ilości zadań. Ubywające karty, związane z używaniem swoich mocy, jeżeli nie są tracone równomiernie przez wszystkich graczy, powodują szybkie zejście drużyny do świata jawy.

15) Oto elementy, które powinny być fajne i ekscytujące dla mojej docelowej publiki.

Nieograniczona możliwość tworzenia i wpływania na rzeczywistość, także nierealnych w normalnym świcie.

16) Jeżeli ktoś nie lubi mojej gry, to prawdopodobnie z tego powodu.

Nie jest to standardowa gra mainstreamowa. Nie ma mechaniki kostkowej, gdzie jasno opisane cechy wyznaczają poziom trudności, a opis akcji przez gracza może być użyty przeciwko niemu.

17) Moje specyficzne projektanckie cele (jeżeli takowe istnieją). Pokrótce przedstawię ew. problemy jakie mam z nimi w tej chwili.

W tej chwili gra od strony projektowania jest na ukończeniu. Problemem może być przedstawienie elementów mechaniki tak, aby każdy je mógł zrozumieć i używać.

18) Moje specyficzne wydawnicze cele (jeżeli takowe istnieją). Pokrótce przedstawię wyzwania jakie przewiduje w tej materii.

Jako, że planuję tylko darmowy pdf, to ewentualny problem może być tylko związany z rozreklamowaniem gry, aby trafiła na monitory ludzi, których może ona zainteresować.

19) Tutaj aktualnie rozmawiam o mojej grze, lub tutaj mnie znajdziesz, jeżeli zechcesz dowiedzieć się więcej.

  • wątek na Forum gier autorskich na wieza.org

http://autorskie.wieza.org/sen-jako-miejsce-akcji-t207.html

  • wątek na Forum gier PBF lastinn.info

http://lastinn.info/autorskie-systemy-rpg/11004-oneiros-wrota-wyobrazni.html

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License